Čištění pracovního nábytku

Datum: 14.04.2020
  | 
Kategorie: Aktuality
Pokyny pro vhodné čištění a dezinfekci průmyslového nábytku Treston.

Přinášíme vám rady ohledně péče a odstraňování skvrn u nejpoužívanějších materiálů a informace o tom, jaké čisticí a ošetřovací prostředky a nástroje můžete použít a čeho se vyvarovat.

Základní instrukce k čištění

Průmyslový nábytek Treston je navržen tak, aby vydržel náročné použití a pracovní podmínky. Pravidelné čištění a péče vám však pomohou prodloužit jeho životnost. Obecně platí staré moudro, že důsledné pravidelné a udržovací čištění neutrálními látkami je lepší než šokové ošetření silnými prostředky.

Na výrobcích Treston jsme identifikovali některé části, kterých se pracovníci nejčastěji dotýkají a jsou nejvíce používány, a proto jsou nejdůležitějšími body pravidelné údržby:

 1. pracovní desky stolů a vrchní desky vozíků a zásuvkových skříněk,
 2. kliky,
 3. tlačítka (např. u světel, elektrického nastavení výšky),
 4. zadní strana opěradla židlí,
 5. ruční kliky a područky.

Nejčastěji používané povrchy u pracovního nábytku

10 bodů pro správné čištění pracovního nábytku

 1. Před zahájením práce musí být nainstalované veškeré potřebné vybavení.
 2. Ponechte si na úkol dostatek času.
 3. Zajistěte si správné osvětlení.
 4. Při čištění používejte ochranné rukavice, které ochrání vaše ruce před používanými látkami a zabrání šíření infekce.
 5. Pro běžné čištění používejte běžný čisticí prostředek.
 6. Postupujte podle pokynů pro dávkování, které jsou na obalech saponátů a dezinfekčních prostředků. Příliš velké množství látky nezlepší výsledek čištění a může případne poškodit povrch, nebo na něm vytvořit neodstranitelné skvrny.
 7. Povrchy otřete pouze měkkým hadříkem, např. utěrkou z mikrovlákna. Nepoužívejte abrazivní čisticí materiály, protože mohou poškodit povrch a nahromadit nečistoty a mikroby v poškrábaném povrchu.
 8. Směr čištění: a) shora dolů, b) od čistých oblastí ke špinavým.
 9. Povrch vždy otřete suchým nebo jen mírně navlhčeným hadříkem a nechte uschnout. Mokré stírání zanechává na povrchu nečistoty a skvrny.
 10. Trvalé nečistoty a skvrny odstraňujte vhodným speciálním detergentem nebo dezinfekčním prostředkem. Otřete a nechte působit po dobu stanovenou v pokynech na štítku. V případě potřeby osušte.

Poznámka: Poměrně často jsou při čištění přehlížena kolečka na vozících, zásuvkových jednotkách a stolech. K zajištění jejich správného fungování doporučujeme i jejich pravidelné čištění.

Čisticí a dezinfekční prostředky

Nejčastěji používanými materiály v průmyslovém nábytku Treston jsou vysokotlaké a nízkotlaké laminátové desky, polovodivé laminátové desky, ABS plasty, ocel, vinyl a dřevo pro pracovní desky, práškově lakovaná ocel a přírodní eloxovaný hliník pro rámy a příslušenství, umělá kůže a polyuretan pro židle a plastové a pryžové části. Tyto materiály byly testovány za použití běžných detergentů a dezinfekčních prostředků a bylo zjištěno, že jejich použití je naprosto bezpečné.

Velký počet značek znemožňuje poskytnout úplný seznam použitelných prostředků. Výrobky jsou však kompatibilní s běžně používanými prostředky obsahujícími následující látky:

 • alkohol (obvykle denaturovaný ethanol),
 • peroxid vodíku (peroxygen),
 • kyselina octová,
 • chlór,
 • neiontové povrchově aktivní látky.

Další informace o čisticích a dezinfekčních prostředcích získáte u příslušného výrobce nebo prodejce těchto výrobků.

Jak na čištění ESD nábytku?

Pokud čistíte nábytek chráněný proti ESD, je třeba mít na paměti určité věci.

ESD ochranný prvek v průmyslovém nábytku je v použitých materiálech. Pokud jsou tyto materiály čištěny nesprávným typem čisticích prostředků nebo nástrojů, riskujete poškození ochranné funkce. Při čištění antistatického nábytku Treston je proto velmi důležité dodržovat tyto pokyny.

V první řadě používejte pouze čisticí prostředky určené pro ESD. Nečistěte prostředky obsahujícími vosk nebo prostředky, které zanechávají na povrchu povlak. Vosk a povlaky vytvoří na povrchu izolovanou vrstvu.

Za druhé, vyvarujte se kontaktu s ostrými předměty, např. kartáči nebo abrazivními čisticími nástroji), které by mohly způsobit poškození povrchů a tím bránit ochranným prvkům ESD. Povrchy otřete pouze měkkým hadříkem, např. utěrkou z mikrovlákna.

Za třetí, nepoužívejte žádná silná rozpouštědla.

Za čtvrté, nezapomeňte také na vyčištění povrchu koleček. Nečistoty na kolečkách významně mění hodnoty odporu.

A za páté, mějte na paměti, že nečistoty jsou nejčastější příčinou změny povrchového odporu. Proto je velmi důležité pravidelně čistit ESD nábytek měkkým hadříkem nebo ubrouskem a pomocí specifických ESD čisticích prostředků.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

ve všech produktech